Ο αγώνας του εκατομμυρίου όπως και κάθε χρονιά στο Sam Boyd Stadium στο Las Vegas. Από τους πιο ξεχωριστούς αγώνες και μοναδικό event, με την υπογραφή της Monster Energy και του AMA. Ένας αγώνας από τον οποίο κάποιος μπορεί να φύγει κατά ένα εκατομμύριο πλουσιότερος η και με ένα καινούργιο φορτηγάκι.

Τρεις τελικοί στο σύνολο των 10 γύρων, βρίσκοντας τον αναβάτη με τους περισσότερους πόντους νικητή και αυτόν ο οποίος έχει κερδίσει και τους τρεις, νικητή του μεγαλυτέρου επάθλου. Βέβαια επιβράβευση υπάρχει και για τα Holeshots, ο έχων πάρει τρεις εκκινήσεις κερδίζει ένα ολοκαίνουργιο φορτηγάκι.

Marvin Musquin

2017, η χρονιά επιστροφής του εκατομμυριούχου. Marvin Musquin ο Γάλλος άσσος της Red Bull KTM επικράτησε με επιδεκτικό τρόπο του ανταγωνισμού καταφέρνοντας να πάρει τρεις νίκες και φυσικά το μεγάλο έπαθλο. Πρώτος στην εκκίνηση στον πρώτο τελικό ο Jason Anderson όντας πολύ βελτιωμένος στον τομέα της πρώτης στροφής. Κάτι το οποίο δεν κατάφερε να επαναλάβει άλλες δυο φόρες καθώς ο Musquin ήταν πραγματικά σε άλλες ταχύτητες. Σημειώνοντας πολύ γρήγορα γυρολόγια και κινούμενος σταθερά σε γρήγορο ρυθμό, κατάφερε να πάρει τις εκκινήσεις των δυο τελευταίων τελικών υπερνικώντας κάθε εμπόδιο και στους τρεις τελικούς. Ο απολογισμός του Monster Energy Cup για την χρονιά 2017 έχει να κάνει με τον Marvin Musquin, νικητή x3 και κάτοχο της μεγάλης επιταγής της Monster Energy.

Tim Gajser

Αξιοσημείωτη η συμμέτοχη του παγκοσμίου πρωταθλητή του MXGP για το 2016 Tim Gajser. Ο Σλοβένος αναβάτης του HRC δυσκολεύτηκε φανερά στο τερέν του Las Vegas και τις απαιτήσεις του Supercross. Η βραδιά του έκλεισε νωρίς καθώς μια πτώση στο πρώτο σκέλος τον έβγαλε εκτός για το υπόλοιπο.

χωρίς τίτλο

Στην κατηγορία των Amateur AllStars. Οι ερασιτέχνες επιλεγμένοι για να αγωνιστούν στο event, νικητής και των δυο τελικών ήταν ο Seth Hammaker. Ο αναβάτης της Monster Energy Kawasaki Team Green κατάφερε να είναι στην κορυφή νικώντας κάθε μάχη. Στην 2η θέση ο Pierce Brown στα χρώματα της TLD KTM τερματίζοντας στην 3η και 2η θέση στους δυο τελικούς αντίστοιχα με τον Jo Shimoda να χαρίζει στην Geico Honda την δόξα της 3η θέσης.

1

Στην κατηγορία των Supermini των μικρών κυβικών και ηλικιών, νικητής με τερματισμούς 1-2 ήταν ο Jett Reynolds. Συνεχίζοντας τα καλά αποτελέσματα παρουσιάζοντας σταθερότητα και συνέπεια. Την 2η θέση κατέλαβε ο Kaeden Amerine (4-5) καταφέρνοντας να συλλέξει βαθμούς, επίσης ακόμη ένας σταθερός αναβάτης. Το βάθρο έκλεισε ο Jeremy Ryan (6-4). Μια κατηγορία η οποία απαρτίζεται από τους αυριανούς πρωταθλητές και αρκετά ονόματα τα οποία θα πρωταγωνιστούν στο προσεχές μέλλον. Μεταξύ αυτών ο Jace Kessler και ο Matthew LeBlanc, ονόματα πολλά υποσχόμενα. Βέβαια οι απουσίες υπήρχαν και εδώ με τους Haiden Deegan αλλά και Ryder Di Francesco να είναι απόντες.

Μια σύντομη αναδρομή στο παρελθόν εντοπίζοντας αναβάτες οι οποίοι μέσα σε μια βραδιά αύξησαν το ποσό του λογαριασμού τους κατά ένα εκατομμύριο.

Η παρθενική χρονιά του Monster Energy Cup Βρήκε νικητή τον Ryan Villopoto.
Πίσω στο 2011 ο RV2 επικράτησε όλων κερδίζοντας και τους τρεις τελικούς με επιβλητικό τρόπο κερδίζοντας και την μεγάλη επιταγή. Η επομένη χρονιά αναμενόταν να είναι άκρως εντυπωσιακή και όντως ήταν. Ένας Ryan Villopoto να κυριαρχεί για ακόμη μια φορά τον πρώτο τελικό δείχνοντας να οδεύει προς το repeat. Κάτι τέτοιο δεν έγινε εν λόγο πτώσης στον δεύτερο τελικό. Ο Ryan Dungey ανανεωμένος από την περσινή χρονιά και σαφώς βελτιωμένος έχοντας όμως την ατυχία του σε μια πτώση υποφέροντας από στραβό λεβιέ ταχυτήτων και ήταν αναγκασμένος να αλλάζει ταχύτητες με το χέρι. Όπως ήταν λογικό δεν κατάφερε να αποδώσει στο μέγιστο έχοντας τέτοιο πρόβλημα. Με αναβάτες όπως Justin Barcia, Chad Reed, Eli Tomac και Mike Alessi να έχουν όλοι πιθανότητες για την νίκη. Τελικά ήταν ο BamBam Justin Barcia ο νικητής, με τερματισμούς 2-1-2 κατάφερε με προβάδισμα στους βαθμούς να πάρει τα 100,000$ πριν καν ξεκινήσει την πρώτη του χρονιά στα 450. Εν έτη 2013 μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν η Joker Lane. Μια προσθήκη του 2012 η οποία έχει να κάνει με ένα κομμάτι της διαδρομής από το οποίο υποχρεούνται όλοι να περάσουν μια φορά κατά την διάρκεια του αγώνα. Έτσι προβλέπει ο κανονισμός. Τα ηνία του αγώνα ήταν στα χέρια του Ryan Dungey αφού ξέχασε να κάνει το πέρασμα του από την Joker Lane. Κέρδισε τον τελικό αλλά όταν ο Ryan Villopoto του υπενθύμισε το λάθος του, κατάλαβε ότι οι πιθανότητες ήταν χαμένες για το απόλυτο. Στον δεύτερο τελικό ήταν η σειρά του Villopoto να κάνει το λάθος του Dungey υπό την πίεση του James Stewart ο οποίος κατάφερε τελικά να κερδίσει την γενική. Το 2014 ήταν η χρονιά του Trey Canard να λάμψει. Κερδίζοντας τους δυο πρώτους τελικούς όλα έδειχναν ότι εφικτά. Πτώσεις στο τρίτο σκέλος του κατέστρεψαν ότι είχε χτισθεί στους δυο πρώτους χάνοντας την μεγάλη επιταγή αλλά και την γενική νίκη. Ο Davi Millsaps ήταν τελικά ο νικητής εκείνη την επεισοδιακή ημέρα. Το 2015 ακόμη μια χρονιά με την Joker Lane να καθορίζει τον αγώνα. Νικητής του πρώτου τελικού ο Jason Anderson να κάνει όμως το ίδιο λάθος και να ξεχνά να κάνει την υποχρεωτική διέλευση. Το αποτέλεσμα 5 θέσεις ποινή. Στον δεύτερο τελικό ο Anderson κατάφερε να νικήσει έχοντας όμως τους Canard και Roczen πίσω του. Νικητής του τρίτου τελικού ήταν ο Roczen και νικητής ημέρας ο Γερμανός αναβάτης. Το 2016 η χρονιά όπου ο Ken Roczen αγωνίστηκε με τον άσσο λόγο της επιτυχίας του την περασμένη χρονιά. Ο άσσος δεν του έφερε και γούρι όμως, παρά το γεγονός ότι κέρδισε τον πρώτο τελικό ήρθε μια πτώση στον δεύτερο με εγκατάλειψη. Κατάφερε να αγωνιστεί στον τρίτο τελικό κερδίζοντας μάλιστα, αλλά το άσχημο αποτέλεσμα στον δεύτερο τελικό τον έφερε μέχρι την 7η θέση στην βαθμολόγια αφήνοντας την νίκη στον Eli Tomac με τερματισμούς 2-1-4.