Η πρεμιέρα του MXGP 2016 πραγματοποιήθηκε στο Losail του Κατάρ στις 27 Φεβρουαρίου 2016. Οι ταχύτερα αναβάτες motocross στον κόσμο τα έδωσαν όλα στην πιό οργανωμένη πίστα στο Losail του Κατάρ για το άνοιγμα του της σεζόν 2016 FIM Motocross World Championship , όπου οι αναβάτες της Honda Gariboldi, Tim Gajser και της Red Bull KTM Factory Racing, Jeffrey Herlings έκαναν το δύο στα δύο.

MXGPstart_MXGP_1_QAT_2016

MXGP

Ήταν μια αρχή στο όνειρο για τον 2015 MX2 Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο οποίος, αντί να μείνει στην κατηγορία MX2 για να υπερασπιστεί τον τίτλο του, αποφάσισε να κάνει το μεγάλο βήμα και να συναγωνιστεί τη μεγάλη κατηγορία, MXGP. Ενώ πολλοί ήταν επιφυλακτικοί, ο αναβάτης της Honda Gariboldi με την εξαιρετική απόδοσή του, πήρε διπλή νίκη στον αγώνα και κέρδισε τον πρώτο γύρο του 2016 MXGP Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο ντεμπούτο του. Ο Tim Gajser, σε ηλικία των δεκαεννέα ετών, τίθεται επίσης το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας ως ο νεότερος αναβάτης που κερδίζει στη μεγάλη κατηγορία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Motocross στο ντεμπούτο του.

Ο Σλοβένος rookie είπε: «ήμουν πραγματικά χαλαρός ερχόμενος εδώ, δεν είχα πίεση. Δεν ήξερα τι να περιμένω, ήξερα ότι είχα ένα καλό χειμώνα, καλή προετοιμασία, καλή δοκιμή και καλή ομάδα, έτσι ήρθα εδώ και έδωσα τον καλύτερο εαυτό μου.»

Gajser

Εν τω μεταξύ, ο υπερασπιστής MXGP Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Monster Energy Yamaha Factory Racing, Romain Febvre αγωνίστηκε με ένα άγριο ρυθμό και στους δύο αγώνες. Ο Γάλλος με τον τραυματισμό στον αγκώνα του κατέκτησε την δεύτερη θέση συνολικά με μία τρίτη και μία δεύτερη.

Romain Febvre: «Στο πρώτο σκέλος με τον τραυματισμένο μου αγκώνα, δεν μπορούσα να οδηγήσω όπως περίμενα, ήμουν πάρα πολύ σφιχτός. Δεν ήμουν ευχαριστημένος με την οδήγησή μου, αλλά είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα. Έκανα ένα λάθος στο δεύτερο αγώνα, αλλά επέστρεψα ισχυρός.  Ήξερα ότι ο Tim ήταν πολύ καλός, τον είδα να οδηγάει μερικές φορές το χειμώνα, τον είδα να οδηγάει με το 450, και έτσι ήξερα ότι θα ήταν καλός. Τέλος πάντων, έχουμε 17 γύρους ακόμα. «

Στην τρίτη θέση συνολικά ο αναβάτης της ομάδας HRC,  Evgeny Bobryshev που είχε μία δευτερη και μια τρίτη θέση. Ο Bobby τελειώσει δύο αγώνες μέσα στην πρώτη τριάδα που έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα για το 2016 πρωτάθλημα με την παρουσία του στο βάθρο.

Ο αναβάτης της Monster Energy Yamaha Factory Racing, Jeremy Van Horebeek με μία καλή παρουσία αυτό το Σαββατοκύριακο τερμάτισε στην τέταρτη θέση συνολικά, η οποία είναι καλύτερη από ό, τι είχε τερματίσει το περασμένο έτος.

Την πρώτη πεντάδα έκλεισε α αναβάτης της Red Bull KTM Factory Racing, Antonio Cairoli ο οποίος είναι πολές φορές νικητής, αλλά δεν έχει κερδίσει ποτέ στο Κατάρ. Ο Ιταλός ο οποίος είναι ήδη ένας θρύλος στο FIM Motocross Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με οκτώ παγκόσμιους τίτλους, αναγκάστηκε να αντιμετωπίσει την ίδια αλήθεια για άλλη μια φορά, αγωνίστηκε τραυματισμένος.

MX2_RGB

Ο αναβάτης της Red Bull KTM Factory Racing, Jeffrey Herlings έχει εργαστεί σκληρά όλο το χειμώνα για να έχει όλα τα όπλα του προτεταμένα στο πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Motocross. Ο αναβάτης σφαίρα όπως τον αποκαλούν, είχε μια δύσκολη πορεία με τραυματισμούς τα τελευταία δύο χρόνια. Αλλά δεν πτοήθηκε, και κυριάρχησε και στους δύο αγώνες για να κερδίσει τον πρώτο γύρο στην κατηγορία ΜΧ2.

Herlings

Ένας άλλος αναβάτης που ταλαιπωρήθηκε τις δύο τελευταίες σεζόν με τραυματισμούς είναι της Monster Energy Team Kawasaki, Dylan Ferrandis. Από τον τραυματισμό στο γόνατό του στο MXGP της Ισπανίας το περασμένο έτος, ο Γάλλος έχοντας κερδίσει έναν αγώνα εδώ στο Losail μία φορά πριν, ήταν αναμενόμενο να είναι γρήγορος. Ο Dylan ήταν γρήγορος και είχε τα κότσια, αλλά δεν ήταν αρκετό και ο ίδιος αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση πίσω από τον δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής MX2, Herlings.

Ένας τραυματισμός στον αντίχειρα το χειμώνα δεν σταμάτησε τον αναβάτη της Red Bull KTM Factory Racing, Pauls Jonass από το άνοιγμα του γκαζιού. Πήρε ένα Fox Holeshot στον πρώτο αγώνα και την τρίτη θέση συνολικά με δύο τρίτους τερματισμούς.

O Stefan Everts, διευθυντής της ομάδα Suzuki World MX2 ενημέρωσε ότι ο Jeremy Seewer δέν αισθανόταν καλά αυτό το Σαββατοκύριακο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε από το να κάνει στον αγώνα ένα καλό ξεκίνημα και να περάσει τον Pauls Jonass στους πρώτους γύρους. Παρά το γεγονός ότι ο ίδιος απέδειξε ότι έχει την ταχύτητα, Ο Ελβετός έπεσε στις πίσω θέσεις και στους δύο αγώνες, αλλά κατάφερε να πάρει την τέταρτη θέση συνολικά με δυο πέμπτους τερματισμούς.

Την πρώτη πεντάδα έκλεισε ο αναβάτης της ομάδας Kemea Yamaha Official MX Team, Brent Van Doninck που είχε ένα καλό ξεκίνημα για το 2016 MX2 με μία όγδοη και μία τέταρτη θέση.

Ο επόμενος γύρος του 2016 FIM Motocross Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 6 Μαρτίου στο Suphan Buri της Ταϊλάνδης.