Μπορεί αυτό το Σαββατοκύριακο να μην υπήρχε αγώνας του MXGP αλλά όλα τα μάτια ήταν στραμμένα στο TARTU της Εσθονίας, εκεί που οι ανερχόμενοι αστέρες έδωσαν μάχες για την κατάκτηση των παγκόσμιων τίτλων στις μικρές κατηγορίες στο FIM Junior Motocross World Championship 2017.

WinnerTeam_MXGP_13_CZ_2017

Οι Gianluca Facchetti, ο Eddie Jay Wade και ο Ivano Van Erp κατάφεραν να κερδίσουν τους τίτλους με την Δανία να ανακηρύσσετε νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στις μικρές κατηγορίες μπροστά από της παραδοσιακές δυνάμεις Ολλανδία και Ιταλία.

Podium_125_MXGP_13_CZ_2017

MX125-JUNIOR_RGB

Οι νεαροί αναβάτες της κατηγορίας των 125 κυβικών εκατοστών ετοιμοπόλεμοι στα χώματα του Lange Motokeskus circuit. Με τον Gianluca Faccehetti να είναι ο νικητής της εκκίνησης και τον Brian Moreau να ακολουθεί κάνοντας επίσης πολύ καλή εκκίνηση. Από την αρχή του σκέλους ο Ιταλός αναβάτης έδειξε τις προθέσεις του ανοίγοντας την διάφορα. Πίσω τους βρέθηκε ένας ακόμα πρωταγωνιστής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 125 ο Δανός Mikkel Haarup. Με τον Facchetti να ανοίγει γρήγορα την διαφορά από τους υπόλοιπους ο Haarup εστίασε στην 2η θέση. Δεν άργησε να κάνει την κίνηση του και με επιτυχία πέρασε 2ος μπροστά από τον Moreau. Σε πολύ καλή φόρμα έδειξε να είναι ο Kevin Horgmo τερματίζοντας 4ος μάλιστα σημειώνοντας τον ταχύτερο του γύρο μόλις έναν γύρο πριν την λήξη. Ο Matteto Pucinelli έκλεισε την πρώτη 5αδα. Στο δεύτερο σκέλος ο Facchetti έκανε και πάλι πολύ καλή εκκίνηση χάνοντας για λίγο το Holeshot από τον Jeremy Sydow, κάτι το οποίο δεν τον προβλημάτισε στο να ανακτήσει αμέσως την πρωτοπορία. Ο Haarup στην αρχή του σκέλους ήταν στην 2η θέση πίσω από τον Facchetti, όμως ένα λάθος του του κόστισε σε χρόνο φέρνοντας πίσω από τον Horgmo. Ο Brian Moreau δεν κατάφερε να επαναλάβει την καλή εκκίνηση του πρώτου σκέλους αλλά κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση μπροστά από τον Rick Elzinga ο οποίος πήρε την 5η θέση της κατάταξης. Στην γενική της κατηγορίας ο Facchetti ήταν ο νικητής ξεκάθαρα παίρνοντας δυο νίκες και τον τίτλο μπροστά από τους Haarup και Horgmo.

Podium_85_I_MXGP_13_CZ_2017

Οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές του Αντώνη Σάγμαλη το προηγούμενο Σαββατοκύριακο για τον ευρωπαϊκό τίτλο στην ΜΧ-85 ταξίδεψαν μετά τον άτυχο αγώνα της Τσεχίας στην Εσθονία. Πρώτος και καλύτερος ο Βρετανός Eddie Jay Wade πήρε την νίκη και στα δυο σκέλη, μάλιστα στο πρώτο πήρε και την εκκίνηση οδηγώντας μπροστά όλους τους γύρους συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις. Δεύτερος ήταν ο Noel Nilsson έχοντας στο οπτικό του πεδίο τον Wade κινούμενος σε εφάμιλλο ρυθμό δεν κατάφερε όμως να γίνει αρκετά απειλητικός. Άλλος ένα Σουηδός στην 3η θέση ο Max Palsson κάνοντας ένα μοναχικό πρώτο σκέλος. Πολύ κοντά ήταν ο Kay Karssemakers και ο Contantin Piller για την 4η θέση με τους δυο να τερματίζουν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Στο δεύτερο σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Magnus Smith αλλά η πρωτοπορία του δεν κράτησε καθώς ο Wade ήταν εκεί και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης. Ο Nilsson έχοντας μια όχι και τόσο καλή εκκίνηση όπως και στο πρώτο σκέλος ύστερα από αρκετές προσπεράσεις έφτασε και πάλι σε θέση μάχης για την 2η θέση. Η μάχη της 3η θέσης ήταν η πιο ενδιαφέρουσα καθώς οι Kay Karssemakes, Florian Miot, Magnus Smith και Kay de Wolf εναλλάσσονταν στις θέσεις συνεχώς σε όλο το σκέλος με τον Karssemakers να παίρνει τελικά την 3η θέση, ο Miot τερμάτισε 4ος και ο Smith πήρε την 5η θέση ενώ ο de Wolf κατετάγη 6ος.

9. Adam Zsolt Kovacs (HUN, Yamaha), +0:39.273
10. Bobby Wayne Bruce (GBR, Husqvarna), +0:47.339.

Start65_MXGP_13_CZ_2017

Ενδιαφέρον είχε και η μικρότερη κατηγορία, αυτή των 65 κυβικών εκατοστών με τον Ολλανδό Ivano Van Erp να παίρνει δυο νίκες. Στο πρώτο σκέλος η εκκίνηση ήταν του Alessandro Gaspari, ενώ ο Van Erp εκκινούσε λίγο πιο πίσω. Δεν άργησε η στιγμή όμως που πήρε τα ηνία του αγώνα και από εκεί και πέρα δεν τον είδε κανείς ανοίγοντας και διαφορά. Δεύτερος πίσω ήταν ο Mads Fredsoe Sorensen οδηγώντας σχετικά μοναχικό αγώνα, καθώς ο 3ος Maksymilian Chwalik ήταν πολύ πίσω για να μπόρεσε να απειλήσει. Στην 4η θέση ήταν ο Kayden Minear μπροστά από τον Saku Mansikkamaki. Στο δεύτερο σκέλος η κατάσταση ήταν σχεδόν πανομοιότυπη με τον Van Erp να παίρνει το προβάδισμα από την αρχή μπροστά από τον Mads Fredsoe και να τερματίζουν κατ’ αυτό τον τρόπο. Ο Kayden Minear πήρε την 3η θέση περνώντας μπροστά από τον Chwalik ενώ 5ος τερμάτισε ο Mansikkamaki.