Στο Τρεντίνο χτες 15 Απριλίου 2017 ανάμεσα στους Ιταλούς οπαδούς του motocross η MXGP ξεκίνησε ο πέμπτος γύρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος motocross με τους προκριματικούς αγώνες MXGP και MX2, καθώς και τον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross Γυναικών και τον πρώτο γύρο των 250cc Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Cairoli

Ο αναβάτης της Red Bull KTM Factory Racing, Antonio Cairoli έδωσε στους οπαδούς MXGP της χώρας ακριβώς αυτό που ήθελαν να δουν, ένας Ιταλός στην pole position, ενώ στην κατηγορία ΜΧ2 ήταν το νέο πρόσωπο της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, Thomas Kjer Olsen ο οποίος κέρδισε τον προκριματικό αγώνα της κατηγορίας.

Στην κατηγορία των γυναικών WMX στον πρώτο αγώνα της ημέρας είχαμε μεγάλη δράση με το καλύτερο αποτέλεσμα για τους Ιταλούς οπαδούς που είδαν την Kiara Fontanesi να παίρνει την νίκη. Η Kiara εκμεταλλεύτηκε την πτώση των της Courtney Duncan, η οποία όμως πάλεψε για την 2η θέση με την Nancy van de Ven να την ακολουθεί.

Στην κατηγορία EMX250 στον πρώτο αγώνα ο Simone Furlotti πήρε την πρώτη θέση. Πίσω από τον Furlotti η μάχη για τη δεύτερη θέση ήταν μεταξύ των Morgan Lesiardo και Ken Bengtson που κράτησε σε όλη τη διαδρομή μέχρι την τελευταία γωνία όπου ο Lesiardo βγήκε μπροστά.